Prokop Diviš

Interdrought2020.com Prokop Diviš Image
Prokop Diviš je skvělá kniha. Tuto knihu napsal autor R. Kolomý. Přečtěte si s námi knihu Prokop Diviš na interdrought2020.com
Český fyzik a vynálezce první poloviny 18. století, jehož přínos k nauce o elektřině došel mezinárodního uznání. Pocházel z Helvíkovic u Žamberka. Po studiích na jezuitské škole ve Znojmě se stal premonstrátorským řeholníkem v lounském klášteře a pak správcem klášterní farnosti v Příměticích u Znojma. Jako první začal u nás experimenty se statickou elektřinou, využíval elektřinu k léčebným účelům, zkonstruoval originální hudební nástroj "denisdor". V roce 1754 vztyčil na své faře první uzemněný bleskosvod na světě, známou "povětrnostní mašinu". Diviš vedl vědeckou korespondenci s předními pracovišti v Evropě, jeho práce ocenil zejména Euler. Své teoretické úvahy shrnul Diviš ve spise "Magia naturelis". Úvodní část knížky o Divišovi seznamuje též s počátky výzkumu elektrických jevů.

NÁZEV SOUBORU: Prokop Diviš.pdf

AUTOR: R. Kolomý

ISBN: ",

VELIKOST SOUBORU: 6,53 MB

STÁHNOUT ČÍST

Kontakt. Průvodkyně: Jitka Bodnárová Betlém 326 564 01 Žamberk tel: +420 608 427 064 e-mail: [email protected] V domku můžete zakoupit pohlednice, publikace, turistické známky.

Prokop Diviš byla badatel velmi mnohostranný. Většina jeho objevů vznikla za jeho působení na faře v Příměticích u Znojma. A právě toto období zachycuje televizní inscenace. V titulní roli si připomeneme herecké mistrovství Miloše Nedbala. Vynálezce Prokop Diviš se narodil 26. března 1698. (Česká televize)

SOUVISEJÍCÍ KNIHY