Návrší

Interdrought2020.com Návrší Image
Trávit čas knihou Návrší! Na našem webu interdrought2020.com najdete knihu Návrší a přečtěte si ji online ve formátu, který vám vyhovuje: PDF, EPUB, MBI. Vítejte!
Slívova jedenáctá. Vít Slíva je už v povědomí současné české poezie zapsán dostatečně jasně a čitelně. Jako básník holanovské inklinace, věcí, jež míjejí, jako autor vysokých nároků, v mnohém i jako opěvovatel svého rodného Slezska, básník návratů, velký kontemplátor času, též jako básnický virtuóz s nesmírně širokým výrazovým rejstříkem — minimalista i rapsodik, bravurní cizelér slova i robustní rabiát, poeta doctus i běsovité chlapisko. Půdorys tohoto všeho zůstává víceméně zachován. Přibylo však moudrosti zralého věku, což se projevuje v tom, že báseň se autorovi stěhuje stále víc a víc od slov k významům, tj. z textu do jeho předpolí i „zápolí“. Gnóma, paradox, tedy uzly několika málo slov — a je hotovo.Hodně básní je psáno pod tlakem chvíle, příležitosti. Čas tu však dostává podobu dvojjedinou. V našich duších jako by tedy stále tikaly dvojí hodinky: ty, jež nás nutí evidovat další a další ztráty, a ty, v nichž sami sebe situujeme k něčemu, co nepomíjí. Těmi prvními měříme čas dozadu, těmi druhými nahoru: „Co je to nad tebou za mraky? // Zázraky, samé zázraky…“ A poezie ve svém nejvýsostnějším výměru — toť u Slívy milostivé setkání jednoho i druhého času… nebo možná ještě spíše zrcadlení jednoho v druhém.

NÁZEV SOUBORU: Návrší.pdf

AUTOR: Vít Slíva

ISBN: 9788074911583

VELIKOST SOUBORU: 3,20 MB

STÁHNOUT ČÍST

Zlaté návrší (1411 m n. m.) je jedním z nejhezčích míst Krkonoš. Jeho hřbet leží mezi Medvědínem a masivem Kotle (1435 m n. m.). Spolu s ním a Lysou horou (1343 m n. m.) tvoří nejvýraznější horskou trojici Krkonoš.

Horská chata Návrší se nachází na východním svahu Mokrého hřbetu ve výšce 899 m n. m., který je součástí jižního hřebenu masivu Králického Sněžníku (Masyw Śnieżnika), tedy Podbělského hřbetu. Z nejbližších osídlených míst je k Návrší možný přístup buď od Stříbrnic nebo od Nové Seninky.

SOUVISEJÍCÍ KNIHY