Liptov 12

Interdrought2020.com Liptov 12 Image
Trávit čas knihou Liptov 12! Na našem webu interdrought2020.com najdete knihu Liptov 12 a přečtěte si ji online ve formátu, který vám vyhovuje: PDF, EPUB, MBI. Vítejte!
Najnovší, v poradí dvanásty ročník regionálneho vlastivedného zborníka prináša štyri obsažné historické štúdie, ktorých autori sa zaoberajú rozličnými aspektami dejín Liptova. V aktuálnom vydaní zborníka vychádzajúceho od 60. rokov 20. storočiadominujú práce venované obdobiu stredoveku a raného novoveku. Úvodná štúdia P. Vítka a Ľ. Matejka Stredoveké listiny v správe Archívu v Liptovskom Mikuláši je kompletným regestárom a diplomatickým rozborom listinných dokumentov liptovských mestečiek Bobrovec, Hybe, Liptovská Sielnica, Liptovský Trnovec, Nemecká (dnešná Partizánska) Ľupča a Ružomberok. Z matrík európskych univerzít a vysokých škôl vychádza práca F. Uličného Liptovskí vysokoškoláci v stredoveku a novoveku, ktorá ponúka ucelený originálny pohľad na problematiku štúdií Liptákov v zahraničí od 14. po začiatok 20. storočia. Fundovanúanalýzu vzniku stoličného zriadenia na Liptove a jeho fungovania v prvých dvoch storočiach existencie prináša štúdia M. Martinického Formovanie šľachtickej samosprávy Liptovskej stolice. Problematiku spoločenských dôsledkov výstavby vodného diela Liptovská Mara s osobitným dôrazom na oblasť lokálneho školstva v dotknutom priestore rieši práca V. Kunovej Školstvo v tieni priehrady.

NÁZEV SOUBORU: Liptov 12.pdf

AUTOR: Karol Dzuriak

ISBN: 9788097153564

VELIKOST SOUBORU: 8,53 MB

STÁHNOUT ČÍST

Kniha: Liptov 12(Martin Krupa, Karol Dzuriak) a ďalších 160 000 kníh, filmov, CD so skvelými ZĽAVAMI. Nakupujte najvýhodnejšie v najväčšom kníhkupectve na Slovensku Gorila.sk

Prvýkrát sa Liptov spomína v roku 1231 za panovania uhorského kráľa Ondreja II. Bohatú históriu dokumentujú aj nálezy na hradoch Likava, Liptovský hrad a na hrade v Liptovskom Hrádku. Územie Liptova sa stalo trvalou súčasťou Uhorska v polovici 12. storočia. Samostatná župa vznikla v druhej tretine 13. storočia.

SOUVISEJÍCÍ KNIHY