Spod Kráľovej hole

Interdrought2020.com Spod Kráľovej hole Image
Trávit čas knihou Spod Kráľovej hole! Na našem webu interdrought2020.com najdete knihu Spod Kráľovej hole a přečtěte si ji online ve formátu, který vám vyhovuje: PDF, EPUB, MBI. Vítejte!
Autorom knihy pre deti a mládež je bývalý učiteľ, dlhoročný kronikár obce Liptovská Teplička, regionálny historik a autor a spoluautor viacerých publikácií, ale aj básnik Mgr. František Bardy.V knihe autor opisuje ťažký, neraz i úsmevný život a prácu našich predkov a umožňuje čitateľovi preniesť sa vo svojej predstavivosti do doby dávno minulej. Tým, že je aj regionálnym historikom, v povestiach a historkách sa drží faktov, verne približuje myslenie a predstavy ľudí žijúcich v strede hôr. Už samotné názvy príbehov – O vzniku obce, Voz z Kvasničného, Vlkolak, Had v kufri, Čudesný had, O splosých babách, Mišo a splosa baba, Svetlonos, Starý Chujava a víly,O bačovi Jurajovi, O bezbožnom horárovi, O zmokovi, O zmore, Prekliaty bača, Hačor, Biela kobylka, Pletky s hadmi, Mátoha, O mŕtvej žene, Stretnutie s mŕtvou Pohorelčankou, Mladucha, Júnová pohroma, Ovca a had, Pojedinec, O čertovi, O Jánovi Havrančíkovi Grajcarovi, O strigách, O zbojníkoch, O zlodejovi, Honelníková motlitba, Krvavý šenk a O pltníkovi Mišovi prezrádzajú, že ide nielen o povesti, ktoré sa v ústnom podaní zachovali až dodnes, ale aj o skutočné príbehy a konkrétnych ľudí, s ktorými sú spojené a potomkovia ktorých žijú v Liptovskej Tepličke dodnes.Kniha Spod Kráľovej hole je doplnená ilustráciami významného grafika a maliara z nášho regiónu František Žoldák z Popradu.Povesti a historky z Liptovskej Tepličky sú doplnené o úvod autora, poďakovanie autora, poznámku o autorovi a vzniku tejto knihy, ale aj o slovník tepličských slov, ktoré sú kvôli autenticite v príbehoch použité. Príbehy v tejto knihe môžu obohatiť a osviežiťaj rôzne súťaže v prednese prózy a rovnako pomôžu rozšíriť záber regionálnej výchovy v spoznávaní života svojich predkov v širšom regióne pod Kráľovou hoľou, ale aj na Slovensku.

NÁZEV SOUBORU: Spod Kráľovej hole.pdf

AUTOR: František Bardy

ISBN: 9788097181741

VELIKOST SOUBORU: 2,32 MB

STÁHNOUT ČÍST

"Originál spod Kráľovej hole" Inšpirovaný životom a srdcom, mojim osobným folklórom. Margetka je autentický motív, šperk, doplnok, suvenír. . .

A tak nech tieto unikátne fotografie Čiernovážskej železnice - mašinky spod Kráľovej hole ostanú aspoň nostalgickou spomienkou na krásny čas lesných železníc. A možno sa tu nejaká mašinka znovu objaví - veď osudy hôr i ľudí sú často nevyspytateľné. Čierny Váh, turistická mapa

SOUVISEJÍCÍ KNIHY